Swieta Cecylia - Historia

22 listopada wszystkie Cecylie świata niech myślą o tej jednej, jedynej – świętej Cecylii, męczenniczce Kościoła katolickiego, niech się cieszą w Panu i niech otwierają szeroko oczy na drogi, jakimi idzie szczęście od Pana.

Dokładnie nie wiadomo, kiedy żyła Cecylia. Nie znamy bowiem ani dnia jej urodzin, ani śmierci. Znamy natomiast przekazy ustne, barwne opowieści, które zanim zostały zapisane, powtarzane Swieta Cecylia były jako jedyna w swoim rodzaju historia życia kobiety wyjątkowej i niepowtarzalnej.

Cecylia była olśniewająco piękna. Była też bogata - pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Była utalentowana, czuła i współczująca. Jako młoda dziewczyna zakochała się w Jezusie Chrystusie. Oczywiście o tym nie mówiła nikomu, rodzicom również nie zwierzyła się z własnej namiętności. Modląc się, ślubowała Jezusowi wierność bez względu na wszystko.

Nieświadomi niczego rodzice przeznaczyli córkę dobrze urodzonemu rzymskiemu chłopcu Walerianowi. Cecylia była prawą dziewczyną i nie zamierzała narzeczonego okłamywać, toteż przed ślubem wyznała skrywaną przed ludźmi tajemnicę. Walerian okazał się wspaniałym człowiekiem i uszanował ślub czystości. Przekonał się również sam, a potem przekonał swojego brata do tego, co o wierze, o zbawieniu wiecznym i o Jezusie opowiadała poślubiona Cecylia. Uwierzywszy, przyjął chrzest z rąk papieża św. Urbana. Chrzest przyjął także jego brat.

Niestety, nie były to spokojne dla Rzymu lata. Krwawe prześladowania chrześcijan wybuchały co jakiś czas. Kwitło płatne donosicielstwo. Cecylię, jej męża i szwagra skazano na śmierć. Żołnierze, którzy przyszli, by ją aresztować, byli pod tak wielkim wrażeniem jej urody, że błagali ją uniżenie, iżby odstąpiła od wiary, a wówczas zostanie ocalona.

Cecylia nie bała się, mocno wierzyła w życie po śmierci i baz wahania odpowiedziała żołnierzom:

„Umrzeć nie znaczy stracić swą młodość, lecz zamienić ją na lepszą. Jest to tak, jakby oddać błoto w zamian za złoto. Mój Pan daje stokroć więcej, niż Mu się ofiaruje”.

Rozwścieczyło to żołnierzy i dlatego zginęła okrutną śmiercią. Duszono ją parą w łaźni, w końcu podcięto gardło. Konała jeszcze dwa dni.

Wszystko to działo się na przełomie II i III wieku. Historia jej męczeństwa, powtarzana Swieta Cecylia z szacunkiem dla tej bohaterskiej postawy młodej, pięknej dziewczyny obrosła przez wieki pobożną legendą. Św. Cecylia stała się jedną z najbardziej czczonych rzymskich męczennic. Pochowano ją w katakumbach. W XI wieku odkryto jej ciało. Zachowało się w stanie nienaruszonym. Szczątki przeniesiono do bazyliki jej imienia wybudowanej na Zatybrzu, prawdopodobnie w miejscu, w którym mieszkała.

Kilka wieków później, na przełomie XVI i XVII wieku, włoski artysta rzeźbiarz Stefano Maderno wykonał niezwykle ekspresyjną marmurową rzeźbę przedstawiającą św. Cecylię. Starał się oddać wiernie odnalezione w katakumbach ciało zamordowanej. Młoda kobieta niezwykłej urody leży na boku z twarzą zwróconą ku ziemi, z podciętą szyją i ramionami wyciągniętymi wzdłuż ciała – rzeźba budzi zachwyt, zadziwia kompozycją, uwzniośla doskonałością i wywołuje w oglądających nadzieję, że za moment leżąca Cecylia podniesie się, odezwie, da znak.

W życiu Cecylii i w tworzonej po jej śmierci hagiografii zetknęły się trzy żywioły: miłość, śmierć i piękno. Do tej triady znacznie później dodana została muzyka. Może dlatego, że ku chwale Boga Cecylia „wyśpiewała” swoim życiem najpiękniejszą z pieśni, jaką możemy ofiarować Panu. Kochając wierzyła, wierząc pracowała nad udoskonaleniem siebie i innych, udoskonalając, cieszyła się, a gdy pojawiał się smutek i w nim znajdowała wartość. Szybciej od innych dojrzała do pełnego człowieczeństwa w Panu. Spodziewana śmierć, nawet cały proces męczeńskiego umierania, nie wywołały dysharmonii w niej samej i w tych, którzy wierzyli i wierzą w czystość jej wiary i pośrednictwo modlitwy.

 

Kontakt

Cecylia Jabłońska
(773) 544-6573
fppr@ymail.com
Bazylika Św. Jacka
3636 W. Wolfram St.
Chicago, IL 60618
Tel: (773) 342-3636
Fax: (773) 342-3638

Prosze wypelnic wszystkie pola!